A piacon egyedülálló fejlesztéssel, az okosotthont az okostársasházzal és okosvárossal összekapcsoló alkalmazással mutatkozott be a Dubaji Világkiállításon az okosotthon-rendszer kidolgozásával foglalkozó magyar startup, a ChameleonSmart Home Zrt.
Portfoliócégünkről már korábban is hírt adtunk erről ide kattintva olvashat.
A Chameleon felhő alapú applikációja világelsőként köti össze a smarthome – smartbuliding – smart city hármasát, hiszen a piacon eddig minden szolgáltatás csak külön alkalmazással volt elérhető. A magyar fejlesztés iránt a nagy nemzetközi smarthome-gyártók is érdeklődnek. Szarvas Péter, a vállalkozás vezérigazgatója kiemelte: az okosváros alapköve az okosotthon, a gazdaságosabb és zöldebb jövőt az okostársasházban található okosotthonok teremtik meg. A Chameleonra 2017-ben figyelt fel a világ, újdonságuk, az okosotthonokkal kommunikáló okostársasházak révén; 2019-ben pedig elsőként fejlesztettek mesterséges intelligencián alapuló, öntanuló fűtési szabályozót. A startup fejlesztéseit és a külpiacokon való bemutatkozását a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatta.
A piacon egyedülálló fejlesztéssel, a smart buildinggel, egy okostársasház üzemeltetési megoldással és felhő alapú applikációval vett részt a Dubaji Világkiállításon az okosmegoldásokat kidolgozó magyar startup, a ChameleonSmart Home Zrt.A HIÁNYPÓTLÓ FEJLESZTÉS KÜLÖNLEGESSÉGE, HOGY TÁRSASHÁZI MEGOLDÁSAIKKAL LEHETŐVÉ TESZIK A LAKÁSOK ÉS A TÁRSASHÁZ KÖZÖS TEREINEK ÖSSZEHANGOLT MŰKÖDÉSÉT,sőt az okosváros nyújtotta lehetőséghez is hozzákapcsolják a felhasználókat egyetlen kezelőfelülettel.
A cég fejlesztéseinek versenyképességét nem csak a világkiállításon való részvétel bizonyítja, hanem az is, hogy az új megoldásról edukációs előadásokat is tartottak. A Chameleon a Dubaji Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében rendezett Város és vidékfejlesztés tematikus héten a Technológia és Innováció szekcióban prezentálta okostársasház megoldását a jelentős iparági szereplőknek.
Nézze meg az alábbi rövid videót a dubaji bemutatkozásról:
Komplex smart building funkciók
A cég munkatársai egy alkalmazást, egy felhő alapú szolgáltatás koncepcióját mutatták be Dubajban. A megoldással a társasházat összefogó – eddig csak külön alkalmazásban elérhető – szolgáltatások jelennek meg ugyanabban az appban, amely az okosotthont vezérli.EGYETLEN APPLIKÁCIÓVAL LEHET AKÁR A TÁRSASHÁZBAN ÜZEMELŐ FODRÁSZHOZ IDŐPONTOT FOGLALNI VAGY KÖZÖS KÖLTSÉGET FIZETNI,de akár a társasház közös felhasználású eszközeit is meg lehet osztani, például egy elektromos autó használatát, vagy lebonyolítani egy biciklikölcsönzést.
A Chameleon-mobilapp a mai okosotthon piac egyik leglátványosabb és legkönnyebben kezelhető megoldását nyújtja a felhasználók számára. Használatával egy okosotthon üzemeltetéséhez már nincs szükség tucatnyi alkalmazás feltelepítésére, a lakás minden elemét könnyedén irányíthatjuk, sőt a társasházi funkciókat is, például, hűtését, a kaputelefont, a garázskaput, vagy az autótöltőket.

Jó választás az okosotthon
Szarvas Péter, a cég vezérigazgatója elmondta, egyedülálló megoldásuk hídként köti össze a smarthome – smartbuliding – smart city hármasát, hiszen a piacon eddig minden szolgáltatás csak külön, több applikációval volt elérhető. Az újdonságnak számító kezelőfelület iránt a nagy nemzetközi smarthome-gyártók is érdeklődnek – jegyezte meg.
Smart ökoszisztéma egy applikációval
A Chameleon a fókuszt 2021-2022-ben a társasházaknak nyújtott egyedi fejlesztésekre és funkciókra helyezi, beillesztve azokat az okosvárosba. Egy társasház nem csak lakások összességéből áll, hanem közös terekből, üzleti egységekből, kültéri megoldásokból és parkolóból. Ezeket külön-külön felokosítva és azokat összhangba hozva képesek vagyunk egy smart ökoszisztémát létrehozni, ahol az egység nem egy lakás, hanem a teljes épületkomplexum, amely része az okosvárosnak.KÉPESEK VAGYUNK A LAKÓKÖZÖSSÉGET ÖSSZEFOGNI, A MŰKÖDÉST HARMONIZÁLNI ÉS ENERGIA HATÉKONYAN VEZÉRELNI A TÁRSASHÁZ ÉLETVITELÉT.
Az okosmegoldásokelterjedése noha még alacsony szinten van, de Magyarországon is egyre több házban és lakásban használják ezt az új technológiát. Ma már a beruházók nem hagyhatják ki az okosmegoldásokat az új lakásokból, ami a fejlesztőknek alig 1 százalékos költségnövekedést jelent, a lakók pedig akár lépésről-lépésre, több év alatt is bővíthetik az elérhető funkciók számát, így a költségeket is fokozatosan vállalhatják. A technológia megállíthatatlan, ami ma még kuriózumnak számít, az holnap már az alapfelszereltség része lesz.
AZ ELŐZETES BECSLÉSEK SZERINT 10 ÉVEN BELÜL MINDEN ÚJ OTTHON VALAMILYEN SZINTEN OKOS LESZ, PÁR ÉVEN BELÜL PEDIG ALAPELVÁRÁS LESZ, HOGY MINDEN ÚJONNAN ÉPÜLŐ ÉS FELÚJÍTÁSRA KERÜLŐ LAKÁS OKOSOTTHON LEGYEN.
Szarvas Péter szerint hatalmas fejlődés előtt áll az okosotthon piac, ám Magyarország kissé lemaradva követi a nemzetközi trendeket. A cég célja, hogy hozzásegítse Budapestet és Magyarországot is, hogy felkerüljön a fejlődő smartcity-k listájára – mondta, és megjegyezte, hogy az okostársasházi működtetés éppen azt szolgálja, hogy nagy tömegeket érhessen el a technológiai fejlődés. „A világkiállításon való részvételünktől azt várjuk, hogy nemzetközi szinten is megmérettessük a társasházi koncepciónkat és nyissunk a külpiacok felé” – tette hozzá.
Az okosotthon fenntarthatóbb
A fenntarthatóság a legfontosabb közös ügye az emberiségnek, az elkövetkezendő években az egyéni felelősségvállalás még nagyobb hangsúlyt kap.A SMARTHOME OTTHONOK ENERGIAHATÉKONYSÁGA JELENTŐSEN MEGHALADHATJA A HAGYOMÁNYOS LAKÁSOKÉT,így a környezettudatos okosotthon tulajdonosai a költségek akár 10 százalékát is megtakaríthatják. Az okosotthon-rendszerek azzal, hogy optimalizálják a fogyasztásunkat sokat tesznek a bolygóért is – mondta Szarvas Péter. A példák közé sorolta, hogy a megfelelő árnyékolással nyaranta könnyebben hűthetjük a lakást, míg télen a fűtést támogathatjuk vele, egy okostermosztát pedig azokra a helyiségekre korlátozza a fűtést, amelyekben időt töltünk.

A Chameleon vigyáz az otthonunkra
A Chameleon vezérigazgatója kiemelte: az okosotthon az alapköve az okostársasháznak és az okoslakóparknak, amely beleilleszkedik az okosváros koncepción alapuló legmodernebb városfejlesztési elképzelésekbe.AZ OKOSOTTHONBAN ÉS AZ OKOSTÁRSASHÁZBAN EGYARÁNT VEZÉRELHETŐ A VÍZ, AZ ÁRAM, AZ ÁRNYÉKOLÁS, A FŰTŐ-HŰTŐ RENDSZEREK.Csőtörés esetén a rendszer – kizárva az emberi tényezőt -, elzárja a központi vezetéket, hogy megakadályozza a teljes elázást, extrém időjárási körülmény esetén pedig lehúzza a redőnyöket. A rendszer beállítja, hogy a középső lakást például nem kell annyi energiával felfűteni, mint egy szélsőt, vagy ahova besüt a nap ott kikapcsolja a fűtést, az árnyékos oldalon behúzza a redőnyöket, hogy bent maradjon a hő. Egyszerre fókuszál arra, hogy a lakók egyénileg beállított preferenciái teljesüljenek és a ház is a lehető leghatékonyabban működjön. Optimálisan elosztja az elérhető elektromos autó töltő helyeket. Az okosváros alapköve az okosotthon, az okos társasházban található okosotthonok teremtik meg a gazdaságosabb és zöldebb jövőt – fejtette ki Szarvas Péter.
Robbanásszerű fejlődés előtt áll a piac
A jövő pedig a legszerényebb becslések szerint is robbanásszerű fejlődést ígér ezen a piacon.A MA 90 MILLIÁRD DOLLÁRRA TEHETŐ GLOBÁLIS OKOSOTTHON-PIAC 2024-RE TÖBB MINT MÁSFÉLSZERESÉRE, 158 MILLIÁRD DOLLÁR FÖLÉ NŐHET.Magyarországon a piac 2020-as mérete 700 millió dollár körül volt, ami 2024-re megduplázódhat, 1,4 milliárd dollárra emelkedhet. A penetráció 2020-2024 között csaknem 10 százalékponttal ugorhat meg globálisan és Magyarországon is. 2020-ban világszerte a háztartások 9 százaléka,MAGYARORSZÁGON 4 SZÁZALÉKA ÉLT AZ OKOSOTTHON LEHETŐSÉGÉVEL, EZ AZ ARÁNY VILÁGSZERTE 19 SZÁZALÉKRA, HAZÁNKBAN 14 SZÁZALÉKRA NŐHET 2024-RE.
Szarvas Péter szerint a magyarországi piacon tapasztalható lendületet a kormány lakásfelújítási támogatási programja is erősítette. Bár a felújítás a fő cél mindenkinél, de sokan otthonaik okosítására is felhasználják ezt a támogatást. A Chameleonnál idén a támogatásokhoz köthető megrendelések 15 százalékát adták az összrendelésnek. A koronavírus-járvány is erősítette a megrendeléseket az automatizáció iránti növekvő igénynek köszönhetően, ugyanakkor a pandémia következményeként ezt az ágazatot is sújtja az alkatrészellátási probléma. A chiphiány gondot okozott, mert egy sor olyan chipet és alkatrészt használnak, amelyet az autóipar is alkalmaz és ez utóbbi elsőbbséget élvez a smarthome-rendszerek gyártóival szemben.Megoldásként úgy módosítottuk a hardvereinket, hogy többféle chipet is bele lehessen tenni, attól függően, milyen érhető el a piacon”– mondta, és megjegyezte, hogy a hardverek átalakítására nagyon sok kreatív energiájuk ment el. Úgy látjuk, hogy a chiphiány még egy, másfél évig velünk marad, erre kell felkészülni a gyártóknak – figyelmeztetett.

Miért érdemes 2021-ben befektetni?
Ahogy a fenti vállalatok története is mutatja, hogy rendkívüli időket élünk: A pandémia okozta gazdasági krízis megoldására az államok rengeteg pénzt, hitelt, támogatást helyeznek ki a gazdaságba, hogy az ne omoljon össze. Ezek a pénzek első körben a vállalati szektorban fognak lecsapódni. Hogy milyen vállalatoknál?
- technológiai vállalatok, akik az új szektorokra fókuszálnak.
- startup vállalatok, akik meglátják az új piaci réseket és gyors alkalmazkodásukkal benyomulnak egy-egy területe,
- technológiai startupok: a fentiek szorzata
- tőzsdére igyekvő vállalatok, akik a fentiek okán nagy értéknövekedést tudnak felmutatni
- már tőzsdén lévő nagy tech vállalatok. akik tőkéjükkel, nagy brandjükkel tudnak ügyfeleket gyűjteni
A befektetőknek erősen ajánlott kihasználniuk a jelenlegi kedvező beszállási pontokat. Most kell megalapozni a portfóliójukat a következő 5-10 évre!
Szeretnél Te is profitálni a fentihez hasonló lehetőségekből?
Iratkozz fel hírlevelünkre!